Forum ~ Staraszafa ~ Strona Główna ~ Staraszafa ~
Forum narnijskie
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Póki mamy twarze Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
narnijka
Opiekunka Narnii



Dołączył: 28 Mar 2006
Posty: 584 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 16:55, 14 Sie 2007 Powrót do góry

czyli mit o Erosie i Psyche na nowo opowiedziany.
Moim zdaniem jedna z najlepszych książek Lewisa, dojrzała i przemyślana, niby ani słowa o chrześcijaństwie, jednak to Bóg chrześcijański i Jego obecność przenika tę opowieść na wskroś.
Zobacz profil autora
martencja
Biały Jeleń



Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 620 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 16:30, 09 Kwi 2010 Powrót do góry

Jak ja lubię, gdy Lewis pisze opowieści, które są przede wszystkim opowieściami, a nie ilustracjami jakichś tez czy koncepcji (jak to chyba było w przypadku LCiSS, "Błądzenia pielgrzyma", "Trylogii Międzyplanetarnej", a przynajmniej dwóch jej pierwszych części), bo wtedy właśnie jest najlepszym pisarzem, a nie - hmm, jak by to najlepiej określić... kaznodzieją...?

Szczerze mówiąc, "Dopóki mamy twarze" przez większą część książki wydało mi się takie zupełnie nielewisowskie. Gdybym miała zgadywać, powiedziałabym, że to LeGuin (zaprawdę, zadziwiające rzeczy się na tym świecie dzieją!), dopiero w drugiej (dużo krótszej) części poznaje się, że to bez wątpienia Lewis. Opowieść o atmosferze dość ponurej i gęstej, ale w taki jak najbardziej pozytywny - bo wprawny literacko - sposób; świat stworzony przekonujący i pełny, na granicy fantastycznego i realnego, choć starożytnego: bardzo ważne miejsce zajmuje tu Grecja i jej filozofowie, reprezentujący tu racjonalny umysł - nie potępiony, ale ukazany jako do pewnego stopnia ograniczony i ograniczający (przyczynek do naszej dyskusji o racjonalizmie?). Co jest głównym tematem tej opowieści można uznać za sprawę otwartą, podlegającą interpretacji, dla mnie chyba jest to nauka na temat miłości altruistycznej, niezaborczej. Z pewnością książka nie na jeden raz.

M.


Ostatnio zmieniony przez martencja dnia Wto 13:20, 13 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
patysio
Centaur



Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 568 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: patysiowo

PostWysłany: Sob 17:56, 25 Wrz 2010 Powrót do góry

Czytałam jakiś czas temu i bardzo mi się podobało. Bardzo kobieca książka - zupełnie jakby nienapisana przez pisarza oskarżanego przez seksizm Wink
Zobacz profil autora
martencja
Biały Jeleń



Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 620 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob 22:11, 25 Wrz 2010 Powrót do góry

No właśnie, co ciekawe, w [link widoczny dla zalogowanych], który niedawno linkowałam w wątku o seksizmie, cytowana jest jakaś pani krytyk, która podobno oskarżyła "Póki mamy twarze" o mizoginizm:

Cytat:
In The Fiction of C. S. Lewis, published in 1993, Kath Filmer includes a chapter titled, “Masking the Misogynist in Narnia and Glome,” in which she writes: “What is disturbing in the Narnian Chronicles, as well as in the whole range of Lewis’s literary corpus is the way in which ultimate good is depicted as ultimate masculinity, while evil, the corruption of good, is depicted as femininity” (110).


Niestety, ponieważ artykuł jest o Opowieściach, a nie o książkach Lewisa ogółem, jego autor nie cytuje, jakie były zarzuty wobec tej konkretnie książki.

M.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)